Örtogräsbekämpning i vårsäd
Vårsädens utveckling varierar över landet beroende på geografiskt läge och väderförhållanden. Samtidigt som grödorna etablerar sig skapar rådande förutsättningar också möjligheter för ogräs att gro och konkurrera om ljus, vatten och näring. Därför är det viktigt att se över strategin för örtogräsbekämpningen i vårsäd tidigt för att ge bästa möjliga förutsättningar för en bra utveckling.
CortevaTM Agriscience har ett brett sortiment av produkter med olika verksamma substanser som möter varierande behov i fält. Fördelen med Cortevas produkter är att de är flexibla vad gäller temperatur samt att de har ett brett behandlingsfönster. Beroende på val av produkt kan de innehålla innehålla aktiva substanser som ArylexTM Active men även fluroxipyr, florasulam, klopyralid, aminopyralid, MCPA och 2,4-D detta gör att vi har stora möjligheter att hitta långsiktiga strategier för att förebygga och bekämpa resistens.
Produkter som Corteva kan erbjuda vid örtogräsbekämpning i våsäd:
PixxaroTM, ZyparTM och QuelexTM innehåller den aktiva substansen Arylex. Arylex är en modern substans som tillhör syntetiska auxin-herbicider, HRAC-grupp O/4
Arylex har många fördelar:
- Arylex ger en säker och snabb effekt även vid växlande temperaturer.
- Bred ogräskontroll på svåra arter som snärjmåra, dån, svinmålla, våtarv, blåklint, näva, vallmo och många fler.
- Flexibelt sprutfönster – från tidig vår till begynnande axgång.
- Första synliga symptomen kort efter behandling.
- Enkel att passa in i växtföljden – inga restriktioner för halm och efterföljande gröda
Pixxaro innehåller förutom Arylex även fluroxipyr och är huvudalternativet för örtogräsbekämpning i vårsäd. Mer information om produkten finner du i nyhetsbrev: Örtogräsbekämpning i vårsäd med Pixxaro.
Zypar och Quelex innehåller förutom Arylex även florasulam. Kombinationen av de aktiva substanserna i Zypar och Quelex ger en unik kontroll av ett brett spektrum av örtogräs, däribland snärjmåra, blåklint, baldersbrå, åkerbinda, målla, våtarv, plister, vallmo och näva. Produkterna är väldigt flexibla vad gäller temperatur och kan med fördel användas redan från 2°C. Quelex är även likt Pixxaro registrerad i havre.
|
|
|
|
För mer info om effekttabeller se årets produktkatalog för Arylexprodukterna: Klicka här
|
|
|
|
|
Bild 1 Vårsäd behandlad med Pixxaro, bild tagen dagen efter behandling vilket visar den snabba effekten av Arylex.
|
|
|
|
MustangTM Forte och LancelotTM är två mycket effektiva örtogräsprodukter som båda innehåller bl.a.aminopyralid och kan användas i all vårsäd, redan från 5°C. Tack vare aminopyralid kan vi bekämpa resistent baldersbrå, blåklint och vallmo med mycket hög effekt. De bekämpar också rotogräs som tistel och gråbo. Mustang Forte bekämpar utöver de vanligaste örtogräsen även bl.a. tistel, gråbo, gullkrage, veronika, spillpotatis, revsmörblomma, åkermolke, groblad. Tänk på att produkter innehållande
aminopyralid har restriktioner för efterföljande gröda samt halmhantering. Se respektive produktetikett.
|
|
Övriga produkter som Corteva Agriscience har för örtogräsbekämpning i vårsäd är
StaraneTM 333HL, StaraneTM XL, PrimusTM XL, och ArianeTM S. Lär mer om dessa på: www.corteva.se
|
|
|
|
StaraneTM XL, PrimusTM XL är två flexibla och välbeprövade produkter för örtogräsbekämpning i bl.a vårsäd. Kombinationen av florasulam och fluroxipyr ger en bred effekt på örtogräs som snärjmåra, baldersbrå, våtarv och korsblommiga ogräs (raps, åkersenap, penningört, lomme m.fl.). Produkterna har ett brett behandlingsfönster vilket skapar möjlighet för både tidiga och sena behandlingar där ogräskontrollen kan anpassas efter väderförhållanden, ogrästryck och fältets behov.
Rotogräs
Rotogräs som tistel, gråbo och åkermolke kan orsaka stora problem om inte effektiv bekämpning sker. Med effektiv bekämpning menas inte att enbart ”bränna” bort den ovanjordiska, synliga, delen av plantan, med t.ex. produkter som enbart innehåller MCPA eller 2,4-D, utan även tränga in i rotsystemet och på så vis få en heltäckande bekämpning. Denna bekämpning utförs bäst med de gamla trotjänarna ArianeTM S
eller MustangTM Forte. Mer om dessa produkter finns att hitta på vår hemsida
|
|
|
|
Du är välkommen att höra av dig till oss på Corteva Agriscience om du har frågor om eller synpunkter på våra produkter.
|
|
|
|
|
Darko Kosoderc
(Mellersta Sverige)
076-881 32 80
|
|
Lovisa Bergkvist
(Södra Sverige)
076-881 34 37
|
|
Emma Lübeck
(Västra Sverige)
076-881 80 01
|
|
|
|
|